Adamov

 

Adamov - Adamstall - Adamov u Brna - Moravský kras
Adamov je přibližně pětitisícové město sevřené kopci v údolí řeky Svitavy, v polovině jejího toku mezi Blanskem a Brnem. Se železem a železárnami byla na místě dnešního města spjata již existence původní osady Staré Hamry ve 14. století. Osada příslušela nejprve Novohradskému panství, poté panství Pozořickému. Nová osada "Novohradské hamry" byla budována od roku 1732 na panské mýtině. Své jméno získal Adamov po knížeti Josefu Adamovi z Lichtensteina. Až do poloviny 18. století se se však souběžně používal název "Novohradské hamry".
 
  
Obr. : Pečeť Adamova z roku 1787.
Převzato z : KREPS, Miloš. Dějiny Adamovských železáren a strojíren do roku 1905. 1. vyd. Brno: Blok, 1976.
 
 
 
Od poloviny 19. století docházelo k rozvoji místních průmyslových podniků. Průmyslová výroba umístěná v údolí byla do značné míry závislá na železnici. V letech 1848 a 1870 byly zprovozněny tunely na trati Brno -Česká Třebová.  Jsou to jedny z nejstarších železničních tunelů v ČR. 
 
Ačkoliv v paměti každého automobilového fanouška zaujímá pozici nejstaršího automobilu model Präsident z roku 1897, první Marcusův automobil vzniknul v Adamově již roce 1889. Automobil Siegfrieda Marcuse byl v rámci Rakousko-Uherska vůbec první vůz poháněný benzínovým čtyřtaktním motorem. 
Obr. Marcusův automobil z roku 1889. 
Převzato z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:MW2_05_02_24_klein.jpg
 
Od třicátých let 20. století se místní podniky výrazně přeorientovaly na zbrojní výrobu. Po pádu železné opony a změnách v zbrojení začalo tepající srdce průmyslového města slábnout, až vychladlo. Následkem útlumu výroby došlo k poklesu pracovních příležitostí s následkem migrace za prací a chátrající průmyslové objekty působí na projíždějícího pozorovatele depresivně. Stárnoucí populace zaměstnaná kdysi v utajované zbrojní výrobě tvoří podstatnou část skladby obyvatelstva. Vzhledem k poloze v údolí s ohraničením chráněnou krajinnou oblastí zůstává Adamov na rozdíl od jiných sousedních obcí nedotčen satelitní zástavbou a novousedlictvím.
 
 
V dnešní době je většina provozů v Adamově zastavena nebo využívána drobnějšími firmami. Počet obyvatel poklesnul v důsledku zániku tisíců pracovních míst, která dávala zbrojní a později též polygrafická strojní výroba.
 
Demografický vývoj Adamova
Fürst uvádí ve své minipublikaci [odkaz] údaj o 21 domcích obývaných 225 obyvateli. Vesměs se ejdnalo o uhlíře, hutní dělníky a zaměstnanci železáren a pracháren.  Zmínku o počtu 994 obyvatel Adamova z roku 1880 obsahuje Ottův slovník naučný (J. Otto, 1888). V roce 1955 překročil počet obyvatel dle statistického úřadu tři tisíce (3120) a maxima dosáhnul v roce 1997 s počtem 5146 obyvatel. Za poslední desetiletí poklesl počet obyvatel o více jak 5% z 4941 (2001) na 4679 (údaj z roku 2011).
Tabulka znázorňuje vývoj počtu obyvatel v období 2001-2012. Zpracoval autor webu podle dat Českého statistického úřadu.
 
Vnímání Adamova obyvateli okolních obcí a Brna
Z Adamova se pomalu stala šedá ikona jedné ukončené epochy moderní historie a z cílové stanice vlaků plných dělníků se stala průjezdní zastávka obklopená opuštěnými továrnami v údolí a nevkusnými panelovými domy nad údolím.
 
Přesto-nebo možná právě proto má toto město své osobité kouzlo plynoucí snad právě z kontrastů, které se v něm spojují. Nostalgicky působící továrny, zdevastovaná budova zámečku, panelové domy, oprýskané obchodní středisko a krásná příroda, skály, jeskyně a studánky hned za domem působí pro procházejícího turistu nepochopitelně.
Obyvatelé okolních obcí přezdívají vtipně Adamovu slovem Bouře, zkratkou značící BOrdel U ŘEky. I když se o Adamovu tvrdí, že je spíše diagnózou než bydlištěm, bylo by obtížné hledat na Moravě ošklivé město s krásnějším okolím než má právě Adamov.
 
Proměna Adamova za poslední století je patrná na aktuální fotografii z roku 2011 a kolorované dobové pohlednici z počátku 20. století (cca. 1924). Vlivem masivní výstavby od 60. let 20. století došlo k terasovité úpravě svahů a z důvodu nedostatku stavebního místa došlo k k masivní výstavbě vysokých obytných staveb, zasahujícíh necitlivě do okolní přírody.
 
 
Felsenkeller in Adamsthal. 1898. Dříve výletní restaurace Kamenný sklípek, která v současnosti chátrá. Stavba se nachází v blízkosti železniční zastávky Adamov-zastávka v těsné blízkosti řeky Svitavy. 
 
 
Odkazy:
 

 

Fotogalerie: Adamov staré pohlednice

Fotogalerie: Adamov

Novinky

V této rubrice nejsou žádné články.

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.